Stres dla skóry

Stres dla skóry

Skóra jest największym organem człowieka, która pełni wiele ważnych funkcji m.in ochronnych i estetycznych. Prócz tych funkcji służy również do wyrażania uczuć – np w sytuacji wstydliwej na twarzy pojawia się rumieniec, skóra się czerwieni, tymczasem w wyniku nagłego strachu skóra blednie, oblewa ją zimny pot.
Skóra jest swego rodzaju łącznikiem, komunikatorem miedzy wnętrzem naszego organizmu a środowiskiem zewnętrznym poprzez ucisk, dotyk, zimno czy ból. Można więc powiedzieć, że skóra bierze bezpośredni udział w mechanizmie stresu. Komórki skóry uczestniczą w komunikacji między układem immunologicznym, endokrynnym i nerwowym. W skórze wykryto receptory aktywnych biologicznie związków: hormony (m.in kortyzol, prolaktyna), czynniki wzrostu, cytokiny.
Umiarkowany, kontrolowany stres działa na nasza skórę jak i cały organizm korzystnie. Niestety przy długotrwałym i niekontrolowanym stresie  w organizmie zachodzą negatywne procesy, które w późniejszym czasie uwidaczniają się na skórze. Stres bierze udział w powstawaniu lub nasilaniu takich chorób jak trądzik, AZS czy łuszczyca. Nadmierny stres jest wymieniany jako jedna z przyczyn łysienia plackowatego.
Czy wiecie, że stres bierze udział w starzeniu się skóry ? Jak terapeuta – kosmetolog, masażysta może pomóc, kiedy czujemy, że ze stresem sobie nie radzimy  ?
Jednym ze sposobów jest masaż relaksacyjny. Może to być masaż twarzy,szyi i dekoltu lub masaż całego działa. Masaż, a więc dotyk wpływa niezwykle korzystnie na rozluźnienie, uśmierza ból, poprawia funkcjonowanie psychiczne jak i fizyczne a więc można pokusić się o stwierdzenie, że masaż poprawia jakość życia.
badania naukowe dowodzą, że terapia masażami, ma korzystny wpływ na różne stany chorobowe np depresję, choroby skóry, zapalenie stawów, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne.
Jeżeli podczas masażu wykorzystamy również elementy aromaterapii to wzmocnimy działanie rozluźniające, wyciszające i relaksacyjne.
Sposób na stres w warunkach domowych ? Nasza porada:
Wlej kilka kropel olejku do kąpieli. Najkorzystniejsze działanie uspakajające ma olejek sandałowym yang yang, rumiankowy, melisowy, cyprysowy, neroli. Włącz ulubioną muzykę 😉