Kwasy na twarz – wskazania i przeciwwskazania

Kwasy na twarz – wskazania i przeciwwskazania

Kwasy na twarz – pielęgnacja twarzy z pomocą kwasów

Kiedy mówimy o pielęgnacji skóry twarzy, nie można pominąć tak ważnego elementu jak kwasy. W dziedzinie kosmetologii, kwasy na twarz zrewolucjonizowały sposób, w jaki podchodzimy do pielęgnacji naszej cery. Kwasowy peeling chemiczny oraz zastosowanie odpowiednio dobranych kwasów w pielęgnacji dziennej i wieczornej, może przynieść spektakularne efekty. Ale tak jak wszystko, mają one zarówno swoje wskazania, jak i przeciwwskazania.

Jak stosować kwasy na twarz? – zalety kwasów, zastosowanie i moc

Kwasy złuszczające do twarzy to skuteczna broń w eliminowaniu niedoskonałości takich jak zaskórniki, przebarwienia czy drobne zmarszczki. Są one niezastąpione w zabiegach takich jak peeling chemiczny i peeling medyczny. Dzięki nim możemy szybko i skutecznie zlikwidować martwy naskórek, poprawić koloryt twarzy, a także wyraźnie zredukować widoczność zmarszczek.

Dla tych, którzy borykają się z plamami, nierównomiernym kolorytem skóry lub szukają sposobu na przebarwienia po trądziku, peeling chemiczny jest odpowiedzią na ich potrzeby, dając jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań. Pierwsze efekty widoczne są od razu, jednak są też takie zabiegi, które stosować należy przez kilka miesięcy. Często używanie kwasów w pielęgnacji to maraton, a nie sprint. Warto nastawić się na niższe, bardziej bezpieczne stężenia mając na uwadze dłuższe stosowanie.

Podczas stosowania kwasów należy zwrócić także uwagę na odpowiednią regenerację skóry i stosowanie kosmetyków, których zadaniem jest między innymi odbudowa bariery hydrolipidowej skóry. Może ona ulec zaburzeniu pod wpływem działania kwasów na powierzchni skóry.

Przeciwwskazania i ostrożność przy stosowaniu kwasów – na co uważać podczas stosowania kwasów?

Kwasy chemiczne, mimo ich niewątpliwych korzyści, nie są polecane dla każdego. Osoby z wrażliwą cerą, skłonnością do alergii, czy te borykające się z problemami skórnymi, powinny być szczególnie ostrożne. Wybór nieodpowiednich kwasów lub ich nadmierne stosowanie może prowadzić do podrażnień, pogorszenia stanu skóry, a nawet przyczynić się do tego, że bariera hydrolipidowa skóry ulegnie zaburzeniu. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie, profesjonalne kwasy kosmetyczne dostosowane do potrzeb naszej skóry.

Należy pamiętać, że nie tylko rodzaj kwasu i jego stężenie ma znaczenie, ale także sposób jego aplikacji i łączenie go z innymi składnikami aktywnymi.

Jaki kwas na przebarwienia i jak często stosować kwasy na twarz?

Zależnie od położenia przebarwienia i przyczyny, która może leżeć u jego podstaw, terapię i dobór peelingów chemicznych, jakie możemy zastosować podczas zabiegu, należy dobierać indywidualnie. Poszukując przyczyn pojawiania się irytujących nas zmian, warto przeanalizować historię ich powstawania.

W tym celu warto zagłębić się:

  • w wynikach morfologii krwi (głównie ferrytyny, żelaza, wit. D 25 (OH),
  • w próbach wątrobowych,
  • w hormonach t.j. estrogeny i progesteron),
  • omówić codzienną pielęgnację i fotoprotekcję z osobą posiadającą doświadczenie w dziedzinie kosmetologii

Kluczowe będzie zrozumienie fizjologii powstawania pigmentu w skórze, jaką pełni funkcję i dlaczego w ogóle się pojawia. Jego gromadzenie się w konkretnym miejscu może być uwarunkowane, np. uszkodzeniem DNA komórkowego spowodowanego promieniowaniem UV. W związku z tym komórkom zawsze będzie zależało na zabezpieczeniu tego miejsca i produkowaniu w nim większej ilości barwnika.

Dobór kwasów do potrzeb skóry – dlaczego jest to tak istotne?

Inne „kwasy” zastosujemy na przebarwienia powierzchowne – o większej cząsteczce, łagodniej złuszczające, a inne przy głębokich zmianach, przy których kuracji cząsteczka peelingu chemicznego musi być mniejsza, by przedostać się głębiej, do niżej położonych zmian. Każdy kwas będzie działał złuszczająco, lecz niestety samo złuszczanie pigmentu jest wystarczające.

Należy też zahamować sam proces melanogenezy, tyrozynazę – enzym stymulujący melanocyt do produkcji pigmentu, czyli blokować produkowanie barwnika a nie tylko go złuszczać. Zbyt inwazyjne procedury mogą nawet zwiększyć stan zapalny w obrębie komórki i doprowadzić do odwrotnego efektu, niż rozjaśnienie.

Dlatego też apelujemy o wcześniejszą konsultację ze specjalistą kosmetologiem, który oceni kondycję skóry i zadecyduje o dalszych krokach. Podpowie on też czy najpierw trzeba zregenerować skórę i przygotować ją do poddania czynnikom drażniącym oraz czy jej bariera hydrolipidowa pozwoli na wdrożenie bardziej inwazyjnych terapii.

Nie zapominajmy o odpowiednich odstępach między wizytami, by terapia była skuteczna. Zwykle sesje w gabinecie kosmetologicznym odbywają się pomiędzy 2-4 tygodniem, w ilości około 4-8 zabiegów, a to też w zależności od partii, zastosowanej metody i przypadku. Pamiętamy również, by nie powielać składników aktywnych używanych w gabinecie, w pielęgnacji domowej. Nie należy tego robić bez wcześniejszego zalecenia, nie wykonujemy takich kroków na własną rękę.

Proponowane kwasy na przebarwienia, które pomogą w „walce” z przebarwieniami to m. in.:

  • kwas azelainowy,
  • kwas ferulowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas salicylowy,
  • kwas kojowy,
  • kwas pirogronowy,
  • TCA bardzo często uzupełniane o witaminę C,
  • niacynamid,
  • retinol i jego pochodne

Profesjonalne zabiegi na twarz z kwasami – dokąd się udać w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy?

Jeżeli zastanawiasz się nad włączeniem kwasów do twarzy do swojej codziennej pielęgnacji lub planujesz stosować peeling chemiczny, zawsze skorzystaj z pomocy specjalisty i nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie. Warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie kosmetologii. Dobrze dobrany zabieg, który zostanie dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry, pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty bez ryzyka uszkodzenia cery.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony Kliniki Sekrety Piękna, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat różnych zabiegów z użyciem kwasów i dowiesz się, jak wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Możesz skorzystać także z konsultacji, podczas których poznasz wymagania swojej skóry i co będzie dla Ciebie najbardziej skuteczne.